RAPORT: Automatyzacja testów – rynek pracy Grudzień 2020

Autor: Tomasz Stelmach

Raport, który mam przyjemność przedstawić, powstał w odpowiedzi na ogromną ilość pytań dotyczących aktualnej sytuacji panującej na rynku pracy – automatyzacji testów. Pandemia mocno namieszała w szeroko pojętej branży IT – nie ominęła również osób związanych z automatyzacją testów.

  • Jak zatem wygląda sytuacja pod koniec IV kwartału 2020?
  • Czy na rynku pracy jest tak źle, jak mówią?
  • Jakie panują trendy i w którą stronę zmierzamy?

Na te i wiele innych pytań z pewnością odpowie raport, który trzymasz w ręku.

Raport powstał dzięki uprzejmości portali pracy www.pracuj.pl, www.justjoin.it, www.nofluffjobs.com oraz pracy własnej. Został opracowany na podstawie szczegółowych danych i analiz ponad 180 ofert pracy dostępnych w Listopadzie i Grudniu 2020. Oferty pracy obejmowały tylko stanowiska związane z automatyzacją testów.

Link do pobrania pełnego raportu zupełnie za darmo (zapisz się do newslettera, aby nie przegapić kolejnych edycji raportu oraz dostawać dodatkowe materiały zupełnie za darmo!):

AGENDA:

STRONA 3
O raporcie

STRONA 4
Oferty pracy vs lokalizacja

STRONA 5
Oferty pracy vs doświadczenie

STRONA 6
Oferty pracy vs rodzaj umowy

STRONA 7
Oferty pracy vs język obcy

STRONA 8
Oferty pracy vs język programowania

STRONA 9
Oferty pracy vs Selenium WebDriver

STRONA 10
Oferty pracy vs praca zdalna

STRONA 11
Oferty pracy vs inne narzędzia

STRONA 12
Oferty pracy vs wynagrodzenie [UoP]

STRONA 13
Oferty pracy vs wynagrodzenie [B2B]

STRONA 14
Oferty pracy vs miasta

STRONA 15-16
Podsumowanie

STRONA 17
Podziękowanie

Niniejszy raport „Automatyzacja testów – rynek pracy” został stworzony w wyjątkowym, nieprzewidywalnym, trudnym  czasie panowania pandemii COVID-19. Raport został zrealizowany w Grudniu 2020 i jest zestawieniem podsumowującym IV kwartał obecnego roku.Ważną informacją jest to, iż będzie to raport cykliczny – kwartalny. Każdy kolejny raport będzie korelował z informacjami z poprzednich zestawień, tak aby na ich podstawie kreślić trendy, wyciągać wnioski oraz próbować przewidywać przyszłość o stanie rynku pracy związanego z automatyzacją testów.

Na kartach tego raportu, mogliśmy zaobserwować kilka interesujących zmian, jakie zaszły głównie z powodu szalejącej pandemii COVID-19. Niestety cały ten rok, a szczególnie końcowe miesiące 2020 nie są optymistyczne na rynku pracy – niestety również w branży IT. Firmy w ramach oszczędności musiały znacznie obciąć wydatki projektowe bądź w skrajnych, ale nierzadkich przypadkach pozamykać całe projekty. Odbiło się to oczywiście na pracownikach, którzy musieli pogodzić się z obniżeniem pensji, zamrożeniem podwyżek i premii a w wielu przypadkach również ze zwolnieniem.

Najbardziej oberwało się pracownikom z małym stażem pracy i tym, którzy mieli stosunkowo niewielkie jeszcze umiejętności techniczne. Stanowiska juniorskie w wielu firmach zostały wręcz ograniczone do minimum. Doświadczeni pracownicy przejęli  na swoje barki pracę osób, które zostały „poświęcone” w ramach oszczędności projektowych. Rynek pracy jest teraz mocno nasączony osobami, które poszukują pierwszej bądź drugiej pracy jako specjaliści – Juniorzy. Niestety dodatkowo pogorszył się znacznie popyt na takich niedoświadczonych jeszcze pracowników.

Notatka o autorze:

Zajmuję się testowaniem, zabezpieczaniem i zapewnianiem jakości oprogramowania od ponad 13 lat. Rozpocząłem swoją karierę od testów manualnych i analizy biznesowo-technicznej. Obecnie prowadzę firmę Quality Island, która zajmuje się szeroko pojętym testowaniem oprogramowania oraz szkoleniami dla przyszłych i obecnych testerów oprogramowania. Moją specjalnością są testy automatyczne aplikacji webowych oraz budowa procesów automatyzacji i robotyzacji. Od 8 lat prowadzę aktywnie szkolenia oraz konsultacje z tych tematów i wykonuję zlecenia dla firm trzecich jako konsultant, ekspert oraz audytor. Współpracuję również z firmami jako osoba do rekrutacji i weryfikacji technicznych. Interesują mnie głównie tematy związane z architekturą IT oraz zagadnienia DevOps/TestOps, ponieważ ściśle wiążą się z zapewnianiem jakości oprogramowania.

 

Tomasz Stelmach

CEO&Founder

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *